Je nejvyšší čas rozhoupat se, kam vyrazit na letošní dovolenou. Přinášíme další tipy pro milovníky tepla a exotiky, ale nezapomněli jsme ani na ty, kdo rádi prozkoumávají kouty českých krajin. Stejně jako minulý měsíc vám přinášíme dvě destinace, které rozhodně stojí za prozkoumání.
Nejlepší lokalita pro ty, kdo milují písečné, sluncem zalité pláže, a zároveň si chtějí užít exotiky. Indonésie je sice daleko, ale je skvělou destinací pro pozdní dovolenou. Vzhledem k tropickému klimatu Indonésie je důležité vhodně vybrat dobu návštěvy. Jedním z ideálních termínů je právě srpen a září.
V Indonésii tak úplně neexistují čtyři roční období, jako jsme zvyklí u nás, hlavní roli hrají monzuny. Rok se dělí na období sucha a období dešťů. Právě v době našeho léta a začátku podzimu je na Bali období sucha. Nenechte se zmást, vlhkost ovzduší je samozřejmě vyšší než u nás. Ale to je v zásadě kdekoli u moře, natož v tropech.
Připravte se proto na opravdu teplé dny. Ideální jsou lehké vzdušné oděvy z přírodních materiálů. Myslete také na to, že zbytek Indonésie je převážně muslimskou oblastí, což je vhodné brát v potaz při balení. Vezměte si s sebou alespoň jedny dlouhé kalhoty či sukni a dámy buď tričko s dlouhým rukávem nebo alespoň šátek přes ramena. Díky tomu si budete moci udělat výlet i na ostatní ostrovy, navštívit jejich chrámy i mešity, aniž byste se narazili na problémy. Krásné dlouhé sukně naleznete například v Ann Christine (0 patro) či v Promodu (0 patro).
Pro pobyt v Indonésii potřebujete platný cestovní pas s vízem. Pokud má váš pobyt trvat do 30 dní, můžete získat 30denní vízum za poplatek 25,- USD po příletu na indonéském letišti či příjezdu do přístavu. Popříletové vízum lze jednorázově za další poplatek na imigračním úřadě prodloužit o dalších 30 dnů na celkovou maximální dobu 60 dnů. (více zde: http://www.viza.cz) Na Bali se můžete klidně vydat na vlastní pěst bez cestovní kanceláře. Levné letenky dnes mapuje hned několik serverů, kde snadno najdete ty nejlevnější cestovní varianty. Poohlédněte se například zde www.skyscanner.com, ww
Místní měna jsou indonéské rupie (IDR). Aktuální kurz se pohybuje kolem 1,684 Kč/1000 IDR. Na Bali je v dnešní době placení platební kartou poměrně běžné. Rozhodně se vám přímé platby vyplatí více, než přeměňování korun na dolary či eura a teprve po té na indonéské rupie. Zároveň není problém z nějakého bankomatu na místě vybrat, protože bez hotovosti se úplně neobejdete. Skvělé tipy naleznete zde http://www.zivotnabali.cz/prakticke-informace/nevozte-dolary-ani-eura-pouzivejte-platebni-kartu/, kde se dozvíte, i jaké karty jsou nejlepší, a které raději nevozit. Doporučuji s sebou alespoň nějakou hotovost vzít nečekané případy. Lepší, než vozit americké dolary USD, je však vybavit se eury a ty podle potřeby směnit na místě. Využít můžete některé ze směnáren v PALLADIU: Směnárna Alfa Prague (0 patro) nebo Směnárna EXCHANGE OFFICE (-2 patro).
V neposlední řadě myslete také na zdraví. Ať se dovolená nezmění v utrpení. Před cestou je dobré si ohlídat očkování. Zejména jsou doporučena očkování proti žluté zimnici, hepatitidě A a břišnímu tyfu. Veškeré informace k očkování naleznete zde http://www.szu.cz/tema/
Skvělá věc je také dezinfekce na ruce. K očištění rukou nepotřebujete vodu, takže se můžete snadno a rychle omýt kdykoli a kdekoli. V praktickém cestovním balení se prodává například Sanytol, který seženete v dm drogerie markt (-2 patro). Je důležité si ohlídat i to, co člověk pije. Osobně doporučuji pít vody balené a ještě se při nákupu ujistit, že uzávěr není porušený. Občas se totiž stává, že obchodníci znovu plní již použité lahve. Další možností je samozřejmě brát vodu z místních zdrojů, ale radila bych, ji vždy předem dezinfikovat. V Lékárně (-2 patro) vám poradí, jak na to.
Na Bali se sice bez problémů domluvíte anglicky, není ale od věci se pár základních frází v indonéštině naučit. Už proto, že indonéština je jazyk jednoduchý a výslovností se velmi podobá češtině.
Dobré ráno – Selamat pagi
Dobrý večer – Selamat malam
Jak se daří? – Apa kabar?
Dobře, děkuji. – Baik, terima kasih.
Kde je…? – Ke mana…?
Vpravo – Ke kanan
Vlevo – Ke kiri
Děkuji – Terima kasih
Rád bych – Saya ingin
1 – satu
2 – dua
3 – tiga
4 – empat
5 – lima
6 – enam
7- tujuh
8 – delapan
9 – sembilan
10 – sepuluh
Pokud byste se rozhodli na Bali vyrazit, doporučuji ještě stránky www.zivotnabali.cz, kde se dozvíte další důležité informace.
Komu se nechce tahat nikam daleko a za humny je mu nejlépe, co takhle vydat se na Východní Moravu a prozkoumat zemi krále bot?
Kdo by neznal Baťu a jeho obuvnický řetězec? Tento muž se však proslavil také svými jedinečnými urbanistickými a průmyslovými nápady. Krom toho, že zavedl do té doby u nás nevídané metody řízení výroby a obchodu, velmi silně se zasadil o proměnu Zlína. Kvůli rozšiřování výroby se do města přistěhovalo velké množství pracovníků. Bylo ale potřeba jim zajistit ubytování. Vznikla tak jedinečná architektura i infrastruktura, která neměla obdoby.
Nejlepší způsob jak si vše prohlédnout, je na kole. Nabízí se nespočet tras, které vás Baťovým krajem provedou, aniž byste se příliš nadřeli. Například ze Zlína vede cyklistická trasa přes Otrokovice a Přerov. Prohlédnete si kopce Hostýn, Doubravu nad Vizovicemi, Javořinu v Bílých Karpatech, Buchlovský hrad a celý hřeben Chřibů. Krásná je především rozhledna Brdo ve Chřibech.
V Knihkupectví PALLADIUM (-1, -2 patro) můžete sehnat mapy i cestovní průvodce jak pro cesty po domovině, tak pro výpravy do dalekých krajin.
Přeji krásné a ničím nerušené prázdniny!